Veda nás baví

Interaktívne a zábavné aktivity pre deti

KTO JE KTO

02.04.2015

JÁN BAHÝĽ

Slovenský konštruktér a vynálezca vrtuľníka.

*25.05.1856 Zvolenská Slatina, Slovensko
† 13.03.1915 Bratislava, Slovensko

Ján Bahýľ v roku 1894 vypracoval návrh konštrukcie vrtuľníka s pohonom ľudskej sily. Navrhnutý mechanizmus mal dĺžku 6,5 metra, vážil 50 kg, pohyboval sa na štyroch kolesách a pozostával z dvoch protichodných štvorlistových horizontálnych vrtúľ. V auguste 1895 získal za tento návrh patent podpísaný cisárom. V roku 1897 pri teste vrtuľníka pred vojenskou komisiou vzletel do výšky 3 metrov a udržal sa vo vzduchu 55 sekúnd. Armáda však nebola ochotná tento vynález podporiť. Bahýľ následne našiel podporu u továrnika v oblasti kočov a vozov Antona Marshalla, s ktorým vytvorili novú konštrukciu vrtuľníku, ktorú si dali patentovať. Otestovali ho v roku 1905. Test z 15.6.1905 zaznamenala i Medzinárodná vzduchoplavecká organizácia.

Okrem konštrukcie vrtuľníka Ján Bahýľ vypracoval celý rad návrhov na zlepšenie vojenskej a stavebnej techniky. Bolo mu udelených celkovo sedemnásť patentov, najznámejšie z nich sú napr. na parný tank, vodné okružné a piestové čerpadlo, zariadenie na spájanie vagónov, vynález výťahu na bratislavskom hrade, prvý automobil s benzínovým pohonom na Slovensku, vložku do kachlí na lepšie využitie paliva a mnohé ďalšie.

Od roku 1999 je každoročne udeľovaná Cena Jána Bahýľa za mimoriadne hodnotné priemyselnoprávne chránené slovenské riešenia.

(zdroj informácií http://sk.wikipedia.org/)

Potrebujete poradiť? Napíšte nám infosk@vedanasbavi.sk

Návštevou týchto stránok súhlasíte s použitím súborov cookies od nás a tretích strán najmä za účelom analýzy návštevnosti. Viac informácií tu.
cancel
helpline kroužky

Môžeme Vám pomôcť?

Nedarí sa Vám dokončiť prihlášku? Pokiaľ máte problém, neváhajte nás kontaktovať:

Email: infosk@vedanasbavi.sk