Veda nás baví

Interaktívne a zábavné aktivity pre deti

Ako si vyrobiť skákajúce veľkonočné vajíčko?

28.03.2015

Vážení rodičia,

v najbližších dňoch (2.4. - 7.4.) majú deti veľkonočné prázdniny. Vedecké krúžky sa v týchto dňoch nebudú konať. Deti však o žiadne lekcie neprídu, krúžky budú posunuté na nasledujúci týždeň.

Vybrali sme pre Vás 3 pokusy, ktoré si s deťmi počas veľkonočných sviatkov môžete vyskúšať.

 • Ako si vyrobiť gumené veľkonočné vajíčko, ktoré skáče?

  Uvarené vajíčko dáme do hrnčeku s octom. Ďalšie dni ocot znovu v hrnčeku vymieňame. Ocot rozpustí škrupinku, ale zostane vám gumené vajíčko, ktoré môže pri páde z menšej výšky dokonca skákať.
 • Ako postaviť vajíčko na jeho širšom konci?

  Pokiaľ budeme veľmi šikovní a použijeme tajnú prísadu, môžeme zaskočiť týmto ľahkým pokusom ostatných. Na stole si pripravíme malú kôpku soli a umiestnime na ňu opatrne vajíčko, aby stálo. Potom opatrne soľ odfúkneme. Pár zrniečok, ktoré držia vajíčko, pod ním celkom nepozorovane zostane, a tak to potom vyzerá, že vajíčko stojí samo.
 • A ako pretiahnuť vajíčko hrdlom fľaše?

  Zapálený prúžok papiera vhodíme do fľaše. Vajce položíme špičkou do jeho otvoru a počkáme, až papier dohorí. Vajce sa potom vtiahne do fľaše "samo". Je vhodné mať vajce varené asi 5 minút, ktoré je ešte dosť elastické. Vajce varené menej ako 5 minút by naopak bolo príliš mäkké a pravdepodobne by sa roztrhlo. Hrdlo fľaše má mať priemer asi 2/3 priemeru vajca. Osvedčili sa nám sklenené fľaše od kečupu. Horiaci papier ohrieva vzduch vo fľaši, ktorý sa rozpína, a uniká medzi stenou fľaše a ľahko položeným vajcom von. Vajce funguje ako zátka. Okrem toho vzniká pri horení vodná para a oxid uhličitý. Vodná para kondenzuje pri styku so stenami fľaše, oxid uhličitý sa rozpúšťa vo vzniknutej vode. Keď prúžok papiera prestane vo fľaši horieť, ochladí sa zvyšný vzduch vo fľaši, vznikne podtlak a vajce je konečne vtiahnuté dovnútra.

  ​Zdroj: http://fyzmatik.pise.cz/870-pokusy-s-vajicky.html

Prajeme Vám krásnu Veľkú noc!

Tím VEDA NÁS BAVÍ 

Potrebujete poradiť? Napíšte nám infosk@vedanasbavi.sk

Návštevou týchto stránok súhlasíte s použitím súborov cookies od nás a tretích strán najmä za účelom analýzy návštevnosti. Viac informácií tu.
cancel
helpline kroužky

Môžeme Vám pomôcť?

Nedarí sa Vám dokončiť prihlášku? Pokiaľ máte problém, neváhajte nás kontaktovať:

Email: infosk@vedanasbavi.sk