Veda nás baví

Interaktívne a zábavné aktivity pre deti

Lekcia Elektroskop

Cieľ lekcie:

Pri výrobe elektroskopu žiaci opakujú, čo je statická elektrina a ako vzniká, čo je elektrický náboj a že elektroskop je pre človeka elektrickým nábojom detektora vzniknutého napr. pri trení.

Opýtajte sa Vašich detí:

  • Čo je to elektrina?

  • Kde môžete elektrinu nájsť?

  • Čo je statická elektrina?

  • Ako statická elektrina vzniká?

  • Dokážete dokázať statickú elektrinu?

  • Ako sa používa zariadenie, pomocou ktorého môžete merať silu elektrického náboja vzniknutého trením?

  • Môžete zistiť, či je elektrický náboj kladný alebo záporný?

Elektroskop

Elektroskop je druh elektrometru, ktorý slúži na indikáciu a meranie elektrického náboja. Zásada bežného statického elektroskopu spočíva v tom, že na kovovú platňu, ktorá je spojená s plátkami kovov, prinesieme elektrický náboj. Podľa jeho veľkosti sú plátky kovu oddelené odpudivou silou rovnakých elektrických nábojov. Z veľkej odchýlky od zvislej roviny môžete určiť veľkosť náboja. Klasický elektroskop ukazuje prítomnosť elektrostatických nábojov cez odchýlku bez ohľadu na znamienko, ak máme elektroskop so stupnicím (elektrometr), môžeme určiť veľkosť náboja.

Elektroskop je kovová tyč upevnená v hrdle sklenenej nádoby, na hornom konci je guľôčka alebo doska, na dolnom 1 alebo 2 pásikoch vodivej fólie.


Princíp elektroskopu
Obrázok Nabitý a vybitý elektroskop od VNB

Ak sa dotýkajú elektroskopu elektricky nabitým predmetom, prechádzajú sa časti náboja aj na prúžky, ktoré sa nabíjajú rovnakým nábojom a odpudzujú - prístroj ukazuje odchýlku.

Princíp elektroskopu

Ak nabíjame elektroskop (buď musíme premiestniť elektróny z telesa na elektroskop, alebo z elektroskopu na teleso), nabíjajte jeho držiak kovu a ruky v zhode a ruka od odpoveď od pevného držiaka, teda odchyľuje. Odpudivé sily sú väčšie náboje, ktoré obsahujú.

Po dotyku kladne nabitých tyčí a kovových dosiek elektroskopu prechádzajú elektróny z dosky na tyč. Tým sa elektroskop nabíja kladne a jeho ručička je odpudená od tyčinky. Ak sa pri dotyku telesa a dosky elektroskopu ručičky odvíjajú, je teleso nabité.


Meranie veľkosti náboja na elektroskope
Obrázok Electroscope od Tavin [Public domain], via openclipart

MȎŽEME POMOCOU ELEKTROSKOPU URČIŤ I DRUH NÁBOJA?

Stačí k tomu nabiť elektroskop náboja, ktorý je známy (napríklad zelená sklenená tyč, ktorá má kladný náboj). Pokiaľ sa potom dotkneme dosky napríklad papierom, elektrická ručička sa posúva viac - to znamená, že papier má kladný elektrický náboj. Ak sa priblížime zelektrizovanými ručičkami, odchýlka ručičky klesne - ruler je nabitý záporným nábojom.


Náboj prúdiaci do elektroskopu
Obrázok Demonstration with electrocsope od voer.edu.vn [CC-BY-3.0], via voer.edu.vn

ELEKTROSKOP MUSÍ BÝť IZOLOVaný OD ZEMĚ. PROČ?

Ak sa dotknete elektrónových predmetov, stratíte svoju elektrostatickú silu a prestanete sa odpudzovať (ako napríklad pásky z vodivej fólie v elektroskopu). Prúžky boli nahromadené prednostnými elektrónmi, ktoré pri dotyku s našim telom alebo spojením s krajinou prechádzajú do nášho tela alebo do krajiny. Hovoríme že sme prúžok uzemnili. Rovnaké uzemnenie nastáva pri vodivom spojení elektroskopu so zemou.

Pokiaľ Vás téma zaujala a chcete sa dozvedieť viac:

Potrebujete poradiť? Napíšte nám infosk@vedanasbavi.sk

Návštevou týchto stránok súhlasíte s použitím súborov cookies od nás a tretích strán najmä za účelom analýzy návštevnosti. Viac informácií tu.
cancel
helpline kroužky

Môžeme Vám pomôcť?

Nedarí sa Vám dokončiť prihlášku? Pokiaľ máte problém, neváhajte nás kontaktovať:

Email: infosk@vedanasbavi.sk